Якісне насіння – запорука гарного врожаю

Що посієш, те й пожнеш – говорить народна мудрість. І від того, що посадимо ми у нашу благодатну землю під час весняного посіву, залежить те, що зберемо чи не зберемо восени. Перед будь-яким дачником, садівником або городником рано чи пізно постає питання придбання посівного матеріалу. І тут головне не помилитися, адже якісне насіння – запорука гарного врожаю.
При підвищеному попиті в покупців зростає ризик купити некондиційне (таке, що за своїми якісними показниками не відповідає вимогам нормативних документів) насіння. З огляду на це, відділ нагляду в насінництві та розсадництві Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області рекомендує купляти посівний та садивний матеріал не на стихійних ринках, а в спеціалізованих магазинах, де вам видадуть фіскальний чек на покупку ( маючи його, можна виставити претензії до продавця у разі реалізації неякісного насіння ) , також покупець має право вимагати в продавця відомості про партію насіння, яку він хоче придбати. Номер партії має бути вказано на пакуванні, а дані про посівні якості цієї партії насіння занесені, згідно з ДСТУ 6006:2008, в Довідку про сортові та посівні якості, яка видається власнику насіння фірмою-продавцем і містить таку інформацію: назва підприємства, адреса, де придбано насіння, культура, сорт (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалася перевірка посівних якостей насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують: назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо; назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння; культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.; номер насіннєвої партії; рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №); коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).
Варто знати, що термін дії документів за результатами визначення посівних якостей насіння становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Якщо на вашу вимогу вам не надають супровідних документів, що підтверджують якість насіння, краще відмовитись від придбання цього товару.
Пам’ятайте, якість посадкового матеріалу не залежить від яскравості картинки на упаковці. Якість придбаного насіння можна перевірити в Державному підприємстві « Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції». (м.Львів, пр.Чорновола 45а кор.13) та Відділі визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Державної установи «Львівська обласна фітосанітарна лабораторія» (м.Львів, вул. Д.Вітовського 18)
Відповідальність за продаж неякісного насіння є суто господарська. Ошуканому споживачу слід звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області за адресою: м.Львів ,вул.Д.Вітовського 18., або до суду й стягувати вартість неякісного насіння.

Начальник відділу нагляду в насінництві
та розсадництві Головного Управління Держпродспоживслужби у Львівській області Король Г.Р.