ДО ВІДОМА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТОВАРОВИРОБНИКІВ! ПРАВИЛА РОБОТИ З ПЕСТИЦИДАМИ

0

ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ ПРИ РОБОТІ З ПЕСТИЦИДАМИ
З метою запобігання отруєнь при роботі з хімічними препаратами , а також накопичення залишкових кількостей препаратів в продуктах харчування та кормах, забруднення водойм, повітря та ґрунтів населених пунктів, необхідно суворо дотримуватися заходів безпеки, зазначених в Державних санітарних правилах і нормах «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», ДСП 8.8.1.2.001-98 від 03.08.1998.
Пестициди – хімічні сполуки, які пригнічують розвиток певної групи рослин або інших шкідливих організмів, не завдаючи особливої шкоди корисним культурам.
В залежності від цілей і напрямку використання пестициди ділять на слідуючи основні групи:
• гербіциди – для боротьби із бур’янами;
• десиканти – для висушування рослин;
• зооциди або родентициди –для боротьби із гризунами;
• інсектициди – для боротьби з комахами;
• фунгіциди –для боротьби із хворобами рослин.
В залежності від ступеня загрози (токсичність при потраплянні в шлунок) пестициди діляться на наступні групи хімічної класифікації:
• сильно діючі отруйні речовини – ЛД – 50 мг/кг;
• високотоксичні – ЛД – 50-200 мг/кг; середньої токсичності –ЛД – 200-1000 мг/кг; малотоксичні – ЛД – 1000 мг/кг.

Під час різних трудових операцій у сільському господарстві активно використовуються пестициди, з якими доводиться контактувати працівникам.
Найперше, особи, які мають працювати з пестицидами (постійна робота, тимчасова чи сезонна) мають обов’язково проходити попередній медичний огляд. До робіт з пестицидами не допускаються особи, які за результатами медогляду мають протипоказання за станом здоров’я.
Категорично заборонено допускати до робіт з пестицидами вагітних, жінок-годувальниць, підлітків до 18 років, чоловіків понад 55 і жінок понад 50 років, а також осіб, які мають різні хронічні недуги. Перевозити пестициди треба на спеціальному транспорті у міцній, надійній упаковці, щоб вони не розливалися чи не розсипалися. Категорично забороняється перевозити на тому ж самому транспорті харчові продукти
Пестициди потрібно тримати в герметичній упаковці. У спеціальних складах для зберігання пестицидів має бути обладнане відділення з вентиляцією або природним провітрюванням та «чисте» відділення для зберігання засобів індивідуального захисту та документації, де має бути рукомийник, мило і рушник, аптечка першої допомоги. У польових умовах під час літньої спеки пестициди можна використовувати тільки вранці і ввечері, щоб уникнути їх швидкого випаровування і можливого отруєння людей. На місцях праці з пестицидами забороняється зберігати і вживати їжу, пити, курити. Особи, які працюють з пестицидами, обов’язково мають бути забезпечені засобами індивідуального захисту: для захисту шкіри — комбінезон із щільно прилягаючими застібками; для захисту органів дихання спеціальні респіратори або протигази. Варто пам’ятати, що звичайні протипилові респіратори не запобігають проникненню пестицидів в організм. Після робіт з пестицидами засоби індивідуального захисту треба старанно очищати, прати, знезаражувати за допомогою дезінфікуючих речовин і зберігати в спеціальних приміщеннях.
Деякі вимоги НПАОП 0.00-7.11-12 — роз’яснення Держпраці

СВІДРИК Є.Є., Державний фітосанітарний інспектор

Поділитися.