До уваги міського, селищного, сільських голів та голів ОТГ!

Головне управління ДФС у Львівській області, керуючись вимогами статті 20.1.3 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, з метою недопущення втрат надходжень з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю до місцевого бюджету повідомляє наступне.

У 2017 році на виконання пунктів 3,4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення « Закону України  від 20.12.2016 року №1791-VIII  «Про внесення змін  до Податкового кодексу України  та деяких законодавчих актів України  щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень  у 2017 році» органами місцевого самоврядування  приймалися рішення, якими встановлювалися ставки єдиного  податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, збору за  місця для паркування транспортних засобів  на 2017 рік.

При цьому  до прийнятих у 2017 році на виконання Закону №1791 рішень про встановлення місцевих податків і зборів не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9  пункту   4.1. та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3, пункту 12.4. та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України (далі-Кодекс) та Закону України  «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності « ( п.4 розділу II Закону №1791).

Зазначені  положення стосуються рішень, прийнятих у 2017 році на виконання Закону №1791 з питання встановлення ставок податків і зборів на 2017 рік.

Щодо ставок податків і зборів на 2018 та наступні роки, то відповідні  рішення приймаються  органами місцевого самоврядування на загальних підставах .

Згідно з повноваженнями, наданими Податковим кодексом (далі-Кодекс), органами місцевого самоврядування доручено приймати рішення до початку наступного бюджетного року і таке рішення набирає чинності з початку бюджетного періоду ( підпункт 12.4.3 п.12.4 статті 12 Кодексу ).При цьому для забезпечення набрання  рішенням чинності з початку бюджетного періоду  таке рішення  має бути офіційно оприлюднене  до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування  встановлюваних місцевих податків  та зборів або змін (плановий період) .

Порядок оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування визначений статтею 12 Закону України  від 11 вересня 2003 року №1160-IV «Про засади  державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»- не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття  та підписання.

Якщо передбачається, що ставки податків і зборів, встановлені  на 2017 рік рішенням , прийнятим  органами місцевого самоврядування  відповідно до Закону №1971,будуть діяти також й у 2018 році, то такий порядок мав бути визначений у цих рішеннях або потребує визначенню іншими окремими рішеннями, які у будь- якому випадку мають бути прийняті  до початку нового бюджетного періоду.

Уразі  неприйняття рішень про встановлення  ставок місцевих податків і зборів  на 2018 рік  їх  справляння  відбуватиметься з урахуванням дії  підпункту 12.3.5 пункту 12.3статті  12 Кодексу, а саме – із мінімальними ставками, визначеними відповідними нормами Кодексу, а  плата за землю – із застосуванням  ставок, які діяли  до 31 грудня , що передує бюджетному періоду, тобто до 31 грудня 2017 року .

При цьому зазначаємо, що  мінімальними ставками  для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та  збору за  місця для паркування транспортних засобів  є «0» ставка.

Крім цього наголошуємо, що відповідно  до  підпункту  266.5.1 пункту 266.5 статті  266  Кодексу  № 2755-VI від 02.12.2010 р.( із змінами і доповненнями ) ставки  податку для об’єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування  (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі , що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного ( податкового ) року , за 1 кв. метр бази оподаткування.

Також , відповідно до пункту 274.1 статті 274 ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель  загального користування-не більше 1 відсотка, а для сільськогосподарських  угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх  нормативної грошової оцінки .

Відповідно до пункту 227.1 стаття 277 Кодексу ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів , встановлюється у розмірі  не більше 5 відсотків  від нормативної грошової оцінки  одиниці площі ріллі  по області, а для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотка від нормативної грошової оцінки  одиниці площі ріллі  по області.

В рішеннях щодо затвердження ставок земельного податку , повинні бути вказані ставки земельного податку саме у відсотках до нормативної грошової оцінки .

Враховуючи вищезазначене та з метою забезпечення додаткових надходжень до місцевого бюджету, ГУ ДФС у Львівській області рекомендує  розглянути питання  щодо перегляду ставок  місцевих податків і зборів в сторону збільшення та надати інформацію щодо прийнятий рішень  у 2017 році про  встановлення (зміну) ставок земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2018 рік до 25.12.2017 року до  контролюючого органу .