Спецоперація на Львівщині

0

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.
З 2017 року Україну охоплює найбільший спалах кору за всі часи незалежності країни, і відповідно до інформації МОЗ за період 2017-2018 мав місце 21 смертельний випадок від наслідків кору та повідомлено про більше ніж 55 000 захворілих лише у 2018 році .
У Львівській обл. за 2018 рік зареєстровано 11474 випадків кору, з них 8243 – діти. Серед захворілих -76,6% не щеплені згідно Календаря.
У Миколаївському районі за 2018 рік зареєстровано 328 випадків кору, з них- 248 дітей. Зареєстровані 5 спалахів кору в організованих колективах.
За поточний період 2019року в області зареєстровано близько 2500 випадків, у нашому районі- 21 випадок кору, зокрема, випадок важкого ускладнення –коревий енцефаліт. Серед 11 дорослих, що захворіли на кір – 10 госпіталізовано.
Причини та обставини, що сприяли виникненню спалаху: відсутність імунітету проти кору у хворих – не щеплені згідно віку, низький відсоток охоплення щепленнями проти кору школярів. Специфічного лікування кору немає, проте захворюванню можна запобігти. Єдиним ефективним засобом спинити епідемію є 2 щеплення проти кору.
З ініціативи Міністерства охорони здоров’я у Львівській області розпочата спецоперація щодо ліквідації спалаху кору. Мета спецоперації – забезпечити серед організованого дитячого населення 6-18 років рівень охоплення щепленнями проти кору, краснухи та паротиту (КПК) на 95%, створивши колективний імунітет.
Щоб покращити ситуацію, забезпечити належний захист дітей і перервати циркуляцію вірусу кору, Оперативний штаб підтримав проведення вакцинації дітей віком від 6 до 18 років у організованих дитячих колективах Львівщини як найбільш ураженої кором області. За ініціативи МОЗ і у тісній співпраці з Центром громадського здоров’я, міжнародні партнери, зокрема ВООЗ, ЮНІСЕФ, USAID, CDC (Atlanta), підтримують реалізацію заходів з реагування на спалах кору.
Чому саме Львівська обл.? Львівська область – «лідер» за кількістю зареєстрованих випадків захворюваності на кір і антилідер за рівнем охоплення щепленнями. Політична воля – на рівні керівництва області.
У січні завдяки запуску спецоперації у Львові, у регіоні втричі зріс рівень вакцинації.
Старт кампанії – 18 лютого, яка триватиме до середини березня – максимальне охоплення щепленнями школярів по кожній окремій школі.
Із 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 хворіє на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою ймовірністю, ніж один раз на мільйон. Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Проте інфекція може викликати ускладнення, призвести до інвалідності чи смерті:
середній отит – 7–9%
пневмонія 1–6%
діарея 8%
енцефаліт – 1 на 1000-2000 випадків
підгострий склерозуючий паненцефаліт – 1 на 100 000 випадків.
Щеплення КПК (кір, паротит, краснуха) проводяться вакциною бельгійського або американського виробництва, яка є в достатній кількості, безоплатно- дітям, а також контактним з хворим на кір та групам професійного ризику- медичним працівникам, працівникам освітніх закладів та немедичним працівникам закладів охорони здоров’я, представникам силових структур (МВС, Міноборони, СБУ,Національна поліція України, Національна гвардія України, Прикордонна служба України, Державна служба охорони), а також студентам навчальних закладів без обмеження віку.
Слід зазначити, що ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначені ряд конкретних заходів щодо запобігання інфекційним захворюванням у дитячих закладах, зокрема, визначено, що «дітям, які не отримали профілактичних щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється».
Запрошуємо усіх звернутися до сімейних лікарів та провести необхідні щеплення. До 18 лютого ці заходи будуть проводитися у закладах охорони здоров’я, з 18 лютого до середини березня- у школах силами виїзних та мобільних бригад.
Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору —захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору.

Лікар –епідеміолог Марія Озірковська

Поділитися.