Шановні мешканці Миколаївського району!

У зв’язку з підвищенням температури атмосферного повітря та початком весняно-літнього пожежонебезпечного періоду в районі протягом І кварталу поточного року зафіксовано випадки самовільного випалювання населенням сухої рослинності або її залишків на адміністративних територіях Миколаївської, Новосілко-Опарської, Розвадівської ОТГ Колодрубівської, Березинської Київецької та інших сільських рад, Тростянецької ОТГ.
На жаль, щороку, на полях, сіножатях, а то і на пагорбах та вздовж доріг рухаються вогняні “фронти”, які знищують на своєму шляху все живе. У вогні гинуть корисні комахи, які зимують у верхніх шарах ґрунту, горить безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосферного повітря.
Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і вкрай небезпечна. До складу диму від спалювання трави та листя входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин. Спалювання листя та трави до руйнування ґрунтового покриву, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються до ґрунту. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на полях, вздовж доріг, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, ліси, залізничні колії і навіть житлові будинки. Якщо спалювати суху траву на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, дим і вогонь здатні спричинити замикання ліній електропередач, що може призвести до руйнівних наслідків для населених пунктів та промислових об’єктів. Через задимлення в минулому році сталися дві дорожньо-транспортні пригоди із летальними наслідками.

Як боротися із паліями?
Керуючись ст. 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я , кожен з нас має законне право боротися із несанкціонованим спалюванням сухотрав’я і рослинних залишків.
У разі виявлення Вами фактів підпалу, телефонуйте: на гарячу лінію Львівської облдержадміністрації «112», «102» (поліція), (032) 238-73-70 (Державна екологічна інспекція у Львівській області, «101» (пожежна служба).
Нагадуємо, що спалення сухої рослинності забороняється законодавством України та передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів. Зокрема, згідно з Законом України «Про охорону атмосферного повітря» забороняється спалювання сухої рослинності, соломи, стерні чи опалого листя. За вчинення даного порушення передбачена адміністративна відповідальність відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (170 – 340 грн.), ті ж дії вчинені в межах території та об’єктів природно заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 20 до 40 неоподаткованих мінімумів (340 – 680 грн.).
Відповідно до ст. 245 Кримінального Кодексу України – підпали караються штрафом від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (5100 – 8500 грн.) або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той же період. Ті ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Шановні краяни! Будьте господарями своєї рідної землі! Бережіть природу!

Голова районної
державної адміністрації А.І.Кос