Про організацію ОП на підприємстві. Навчання і перевірка знань з охорони праці. Част.8

В попередніх публікаціях від 23.06, 14.07, 26.07, 10.08, 21.08, 5.09 та 26.09 було детально описано таку обов´язкову процедуру в процесі трудової діяльності кожного підприємства, установи, організації (незалежно від форми власності) та фізичних осіб-підприємців, як навчання і перевірка знань з охорони праці.

Сьогоднішня підсумкова публікація з цієї теми адресована в першу чергу роботодавцям, керівникам, фізичним особам-підприємцям, які, скажімо відверто, або не хочуть, або не знають, як правильно організувати роботу служби охорони праці назагал, і конкретно такий важливий розділ з точки зору профілактики виробничого травматизму, як навчання працівників з питань охорони праці.

Дуже коротко про найголовніше, на що варто знайти час і звернути свою увагу.

Зрозуміло, що за все, що стосується охорони праці (ст.13 Закону України «Про охорону праці») першочергово відповідає роботодавець (керівник). Закон діє, його вимоги ніхто не відміняв, тому і за навчання з ОП також особисто відповідає роботодавець (керівник), він його і організовує своїми наказами (розпорядженнями). Саме від позиції керівника залежить своєчасність і якість підготовки працівників до безпечного виконання своїх функцій. І тому саме з обов´язкового проходження навчання з ОП особисто керівником, в тому числі і повторного, починається розуміння важливості і невідворотності організації цього процесу. Керівник (роботодавець, ФОП), який не пройшов навчання, не отримав необхідних знань, НЕ МАЄ ЮРИДИЧНОГО І МОРАЛЬНОГО (бо за ним, його компетенцією, конкретними рішеннями із забезпечення гідних умов праці стоять наймані працівники!) ПРАВА КЕРУВАТИ підприємством, виробничим процесом, своїми підлеглими.

Безконтрольність керівника та його підлеглих посадових осіб, позиція «якось то буде» чи «то ще зробиться» рано чи пізно призводить до порушення діючих вимог правил безпеки чи інструкцій з ОП непідготовленими (недостатньо підготовленими) працівниками, і, як наслідок – отримання травм, в тому числі і важких чи взагалі смертельних. Коли це трапиться, в матеріалах розслідування обов´язково буде визначеною вина керівника (роботодавця, ФОП) як одна з причин нещасного випадку. І добре, якщо ця причина не основна, бо інакше настає відповідальність за конкретними статтями Адміністративного чи Кримінального кодексів про адміністративну чи кримінальну відповідальність. Про таку гарантовану неприємність (перелік відповідних статей) – в окремій публікації.

Отже, рекомендую всім роботодавцям, а ФОПам особливо, не просто ознайомитися, а вивчити і ще й виконувати вимоги «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (НПАОП 0.00-4.12-05), затвердженого наказом ДНОП №15 від 26.01.2005 р. в редакції наказу Мінсоцполітики  № 140 від 30.01.2017 р. Зрештою, про це мовилося у згаданих попередніх публікаціях.

Тоді будуть вчасно проведені і належно задокументовані, з потрібними категоріями працюючих, у встановлені терміни попереднє, періодичне та позачергове навчання, вступний, первинний, повторні, позапланові і цільові інструктажі, стажування і дублювання відповідно до визначених роботодавцем своїм наказом (розпорядженням) положення про навчання, переліків робіт, професій і посад, програм, планів-графіків і т.п. Ну і будуть своєчасно відсторонені від роботи всі працівники, які не спромоглися своєчасно і належно пройти перевірку отриманих знань з охорони праці.

Біду краще попередити, а для цього найкращим рецептом є повторення необхідних для виконання будь-якої роботи, особливо небезпечної, знань.

Інформацію щодо того, як оформити необхідні документи (в т.ч нормативні акти з ОП), як і де у Львівській області пройти вищезгадане навчання, всі зацікавлені можуть отримати у Миколаївському відділенні Фонду соціального страхування за адресою: м.Миколаїв, вул.Завалля, 10, тел. 52-870, 51-977.

Р.Ониськів,

головний спеціаліст Миколаївського відділення УВД ФССУ у Львівській області