Організація та проведення медичних оглядів водіїв транспортних засобів

0

Транспортні перевезення належать до найбільш травматичих галузей економіки. На жаль, доволі часто причиною ДТП, в т.ч. смертельних, є незадовільний стан здоров´я водія. А визначити придатність водіїв до безпечного виконання своїх безпосередніх обов’язків за станом здоров’я покликані медичні огляди. Порядок проведення таких медоглядів обумовлений «Положенням про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів» (спільний наказ Міністерства охорони здоров´я і Міністерства внутрішніх справ України від 31 січня 2013 року №65/80).

Попередньому медогляду підлягають кандидати у водії для отримання права на керування транспортним засобом. Періодичний медогляд проводиться раз на 10 років для водіїв віком до 55 років, раз на 3 роки для водіїв віком від 56 до 75 років і щорічно – від 76 років. Також щорічні періодичні медогляди обовязкові для водіїв, які перевозять пасажирів та вантажі.

Під час попереднього (періодичного) медогляду проводиться загальне обстеження спеціалістами медкомісії, лабораторне і функціональне обстеження (загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, електрокардіограма, обстеження гостроти й полів зору, обстеження вестибулярного апарату, визначення групи крові та резус-фактора).

Завданням медкомісії при проведенні попереднього та періодичного медогляду водіїв є вирішення питання про придатність особи до безпечного керування транспортним засобом.  Перелік захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами, затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я № 299 від 24 грудня 1999 року. Кількість таких захворювань є різною для певних категорій транспортних засобів (33 – для категорії «А», 34 – для «В», по 35 – для «С», «D», «Е», тракторів та інших самохідних машин). При виявленні захворювань або вад, вказаних в «Переліку», керування певним видом транспорту протипоказане. Для уточнення діагнозу медкомісія може призначити додаткові індивідуальні обстеження.

При проведенні медогляду враховуються результати обов’язкового профілактичного наркологічного огляду особи та дані щодо перебування на психіатричному обліку за місцем проживання.

За результатом проведення медоглядів видається Медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом за формою, наведеною в додатку 1 до «Положення» (наказ МОЗ і МВС №65/80).

Скорочення терміну дії довідки можливе при виявленні медичних протипоказань згідно з Переліком, за наявності яких питання щодо придатності до керування транспортним засобом відповідної категорії вирішується медкомісією індивідуально щодо кожного водія транспортного засобу.

Попередній (періодичний) медогляд не проводиться медичною комісією у разі наявності гострого захворювання або загострення хронічного неінфекційного захворювання,  наявності інфекційного захворювання в заразному періоді, а також перебування у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Позачерговий медогляд проводиться на підставі медичних даних про стале погіршення стану здоров’я водія чи виявлення ознак захворювання або вади, визначених у «Переліку захворювань і вад…» за направленням перевізника, а також на вимогу Поліції за наявності підстав. Також позачерговий медогляд може бути проведений на вимогу водія. Порядок проведення позачергового медогляду аналогічний періодичному.

При відмові водія від проходження позачергового медогляду перевізник зобов’язаний не допустити водія до керування транспортним засобом відповідної категорії.

 

Р.Ониськів, страховий експерт з охорони праці Миколаївського відділення УВД ФССУ у Львівській області

 

 

Поділитися.