Ключові ризики працевлаштування за кордоном

0

          Бажання заробити гроші для своєї сім’ї штовхає людей розширювати географію пошуку роботи. І в багатьох випадках, враховуючи рівень оплати праці, громадяни України обираються варіант працевлаштування в країнах Європи.

Ризики підстерігають українців не тільки при пошуку роботи, але і по прибутті в іншу країну. Обманюють людей як агентства і звичайні посередники, так і прямі роботодавці. Існує величезна кількість невеликих і напіванонімних контор, що заманюють довірливих людей, які шукають роботу, щоб зібрати свої комісійні і втекти.

Багато посередників пропонують свою допомогу в оформленні віз. Але абсолютно всі посольства і консульства заявляють, що ніхто не може посприяти отриманню візи або скоротити терміни її оформлення. Єдине в чому вам можуть допомогти – зібрати пакет документів. Деякі шахраї йдуть далі і просто вклеюють в закордонні паспорти підроблені візи. Такий обман виявляється при перетині кордону і вам надовго буде закритий шлях в потрібну країну

Після введення безвізового режиму для українців у Європі з’явилася ще одна схема шахрайства. На просторах інтернету, особливо в соцмережах, стали з’являтися оголошення про набір працівників в Європу за біометричним паспортом. Часто пропонують роботу в Німеччині, Нідерландах, Норвегії з легалізацією по прибутті в країну призначення. Кандидатам на роботу необхідно розуміти, що такої легальної роботи для некваліфікованих працівників немає. Виняток становлять фахівці в IT сфері, інженери, архітектори і т.д., але вони повинні знати мову і їм дійсно оформляються робочі візи.

Найбільш поширені шахрайські схеми:

  • Продають запрошення на роботу і відкривають на їх підставі національні візи. Суть полягає в тому, що людина купує запрошення на роботу від одного роботодавця, відкриває візу, в’їжджає по ній в країну, після чого влаштовується вже до «реального» наймача. У цій схемі бере участь як потенційний працівник, так і та людина, яка продає запрошення.
  • Укладають договори, які не відповідають фактичним умовам.

Йдеться про нестиковки між обумовленою заробітною платою і тією, яка вписується в договір. Також в контракті можуть вказувати меншу кількість робочих годин, ніж насправді. Наприклад, співробітник повинен працювати на півставки, а працює на повну. Якщо працівник свідомо пішов на підписання такого договору, він так само, як і роботодавець, буде нести відповідальність.

  • Оформляють візи в Польщу, а роботу надають в іншій країні, наприклад, Чехії (найпоширеніший напрямок для цієї схеми), Латвії, Німеччині.

Для роботи в якійсь із країн Європи з польською робочою візою, працівник повинен мати на руках контракт з польською компанією і робоче відрядження (воно може бути оформлене тільки на 3 місяці).

  • Компанії, які займаються працевлаштуванням в Ізраїлі, як правило, пропонують їхати працівнику як туристу і там оформляти статус біженця.

Природно, що в даному випадку ніяких гарантій легального працевлаштування ніхто не дає. Робочі візи некваліфікованим працівникам Ізраїль не оформляє.

 

         Отже, на що потрібно звернути увагу перед тим, як укладати договір з фірмами-посередниками:

  1. Треба перевірити при працевлаштуванні – наявність ліцензії у посередника, який допомагає в пошуку роботи за кордоном.

Фірма повинна мати офіційний юридичний статус: мати статутні документи, ліцензії і дозволи, тому що за законом цей вид діяльності підлягає обов’язковому ліцензуванню.

  1. Крім ліцензії, фірма-посередник повинна мати свідоцтво про держреєстрацію і договір з іноземною фірмою-роботодавцем.

Потрібно проаналізувати і перевірити інформацію про компанію, в якій збираєтеся працювати. Це може бути як перевірка з відкритих джерел (ЗМІ, відгуки колишніх співробітників в інтернеті), так і офіційна інформація про реєстрацію, місцезнаходження та види діяльності компанії (дана інформація може розміщуватися на офіційних сайтах органів влади іноземної держави).

  1. Гроші за послуги оплачуйте тільки на офіційний розрахунковий рахунок, який відкритий в банку.

Якщо вам пропонують оплатити послуги на картку або через системи міжнародних платежів, то швидше за все вас хочуть обдурити, і довести факт обману буде фактично неможливо. Варто пам’ятати, що компанії-посередники не можуть брати гроші авансом. Оплата їхніх послуг повинна здійснюватися виключно після підписання контракту з іноземним роботодавцем. Різні пропозиції дешево влаштуватися за кордоном повинні бути відразу відкинуті.

  1. Ні в якому разі не треба віддавати оригінал паспорта потенційним роботодавцям. Копія паспорта потрібна при оформленні документів, оригінал паспорта особисто показується прикордонникам при перетині кордону.

 

Основна мета допису – інформування населення про умови й ризики працевлаштування за кордоном, а також про можливості добровільної участі в системі вітчизняного пенсійного страхування.

Поділитися.